GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4355050
*
nr 435 5050
Keramik
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/10 09:16:58
1
300 kr
28/10 20:34:09
2
Vinnande bud
29/10 22:24:42
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:32
-
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:14
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:04
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54
-
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:08
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53
*
Keramik
nr 435 5050
Keramik
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/10 09:16:58 | 1 | 300 kr |
28/10 20:34:09 | 2 | Vinnande bud |
29/10 22:24:42 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:32 -
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:14 -
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:04
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54 -
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:08 -
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53